18 grudnia 2017


)))) oszołomienie opadło )))) 

na powrót rzeczywistość nabrała, względnego podobieństwa do momentu przed nagrodą ;-)))) 

dziękuję wam wszystkim za dobre słowo Gratulacji ---- bo to zwyczajnie dobre )))) 

dziękuję Mamie, Tacie, którego już nie ma, Piotrowi Rypsonowi, Aleksandrze Kubiak, Oldze Rypson, Małgorzacie Wysockiej, Ewelinie Ratajczyk, Basi Zawistowskiej, że zawsze we mnie w wierzyli i wspierali w czarnej dupie Afazji ....

a dedykuję tę nagrodę WSZYSTKIM AFAZJANOM, którzy ciągle jeszcze walczą o możliwość powrotu, do zdrowej rzeczywistości )))) ta rzeczywistość jest możliwa,,,, jest inna od tej którą znaliście przed wypadkiem, udarem .... ale jakże ciekawa i wartościowa ))))
-- --
W piątek, 15 grudnia, po raz 15 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro Artyści Artystom. Założeniem nagrody jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2016 rok została Karolina Wiktor.


Nagroda została przyznana za „konsekwentną i emancypacyjną twórczość, w której opór wobec kryzysu ciała posłużył do stworzenia nowego języka. Za eksperymentowanie na przecięciu sztuk wizualnych, literatury i neuronauki. Za wyjątkową wiarę w sztukę jako narzędzie do opisu doświadczeń ciała i umysłu, a także środek do pokonywania ich ograniczeń”.

Karol Radziszewski: Szczególne ważne jest dla mnie to, że jest to nagroda imienia artystki, bo kobiety cały czas nie są wystarczająco obecne w sztuce. Moim zdaniem, przyszłość jest kobietą! Dlatego cieszę się, że nagrodę odbiera tak wyjątkowa kobieta.

Anna Baumgart: Nagroda to symbol zwycięstwa. Kobiety muszą podjąć walkę, by zostać na często nieprzychylnym polu sztuki.

Karolina Wiktor: To jest nagroda, która pokazuje, jakim jesteśmy społeczeństwem. Pokazuje, że mamy empatię wobec drugiej osoby. Moje doświadczenia życiowe nauczyły mnie, że ważne jest to, co między słowami, między literami. To tam kryje się możliwość dialogu. Wzajemne zrozumienie daje możliwość rozwoju.

Jarosław Suchan: Dla mnie istotne jest to, że jest to nagroda imienia mocnej, silnej kobiecej osobowości, i trafia w ręce mocnej, silnej kobiecej osobowości.

Karolina Wiktor (ur. 1979) - artystka wizualna, w latach 2001-2010 współtworzyła z Aleksandrą Kubiak duet performerski Grupa Sędzia Główny. Ich performensy poruszały tematykę związaną z ciałem, nagością i związanym z nimi konsumpcjonizmem, dotykając przy tym także problemów politycznych, patriarchalności kultury, kwestii ról płciowych, zależności i uprzedmiotowienia kobiet. "Czasem coś tak głęboko w tobie siedzi, że spojrzenie z innej strony wydaje ci się niemożliwe, a gdy zrobisz o tym performens, to sprawa zaczyna nabierać nowego wymiaru", twierdzi artystka. Karolina Wiktori jest również autorką blogów afazja.blogspot.com i poezjawizualna.blogspot.com, a swoje doświadczenia opisała w poetyckiej biograficznej książce "Wołgą przez Afazję" (2014).

Nagroda im. Katarzyny Kobro

Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski (wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego).

Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

Nagrodę za 2016 r. przyznało Jury w czteroosobowym składzie: przewodniczący Karol Radziszewski, Anna Baumgart, Agnieszka Brzeżańska, Aneta Grzeszykowska.


Kuratorka: Maria Morzuch