18 grudnia 2017


)))) oszołomienie opadło )))) 

na powrót rzeczywistość nabrała, względnego podobieństwa do momentu przed nagrodą ;-)))) 

dziękuję wam wszystkim za dobre słowo Gratulacji ---- bo to zwyczajnie dobre )))) 

dziękuję Mamie, Tacie, którego już nie ma, Piotrowi Rypsonowi, Aleksandrze Kubiak, Oldze Rypson, Małgorzacie Wysockiej, Ewelinie Ratajczyk, Basi Zawistowskiej, że zawsze we mnie w wierzyli i wspierali w czarnej dupie Afazji ....

a dedykuję tę nagrodę WSZYSTKIM AFAZJANOM, którzy ciągle jeszcze walczą o możliwość powrotu, do zdrowej rzeczywistości )))) ta rzeczywistość jest możliwa,,,, jest inna od tej którą znaliście przed wypadkiem, udarem .... ale jakże ciekawa i wartościowa ))))
-- --
W piątek, 15 grudnia, po raz 15 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro Artyści Artystom. Założeniem nagrody jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2016 rok została Karolina Wiktor.


Nagroda została przyznana za „konsekwentną i emancypacyjną twórczość, w której opór wobec kryzysu ciała posłużył do stworzenia nowego języka. Za eksperymentowanie na przecięciu sztuk wizualnych, literatury i neuronauki. Za wyjątkową wiarę w sztukę jako narzędzie do opisu doświadczeń ciała i umysłu, a także środek do pokonywania ich ograniczeń”.

Karol Radziszewski: Szczególne ważne jest dla mnie to, że jest to nagroda imienia artystki, bo kobiety cały czas nie są wystarczająco obecne w sztuce. Moim zdaniem, przyszłość jest kobietą! Dlatego cieszę się, że nagrodę odbiera tak wyjątkowa kobieta.

Anna Baumgart: Nagroda to symbol zwycięstwa. Kobiety muszą podjąć walkę, by zostać na często nieprzychylnym polu sztuki.

Karolina Wiktor: To jest nagroda, która pokazuje, jakim jesteśmy społeczeństwem. Pokazuje, że mamy empatię wobec drugiej osoby. Moje doświadczenia życiowe nauczyły mnie, że ważne jest to, co między słowami, między literami. To tam kryje się możliwość dialogu. Wzajemne zrozumienie daje możliwość rozwoju.

Jarosław Suchan: Dla mnie istotne jest to, że jest to nagroda imienia mocnej, silnej kobiecej osobowości, i trafia w ręce mocnej, silnej kobiecej osobowości.

Karolina Wiktor (ur. 1979) - artystka wizualna, w latach 2001-2010 współtworzyła z Aleksandrą Kubiak duet performerski Grupa Sędzia Główny. Ich performensy poruszały tematykę związaną z ciałem, nagością i związanym z nimi konsumpcjonizmem, dotykając przy tym także problemów politycznych, patriarchalności kultury, kwestii ról płciowych, zależności i uprzedmiotowienia kobiet. "Czasem coś tak głęboko w tobie siedzi, że spojrzenie z innej strony wydaje ci się niemożliwe, a gdy zrobisz o tym performens, to sprawa zaczyna nabierać nowego wymiaru", twierdzi artystka. Karolina Wiktori jest również autorką blogów afazja.blogspot.com i poezjawizualna.blogspot.com, a swoje doświadczenia opisała w poetyckiej biograficznej książce "Wołgą przez Afazję" (2014).

Nagroda im. Katarzyny Kobro

Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski (wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego).

Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

Nagrodę za 2016 r. przyznało Jury w czteroosobowym składzie: przewodniczący Karol Radziszewski, Anna Baumgart, Agnieszka Brzeżańska, Aneta Grzeszykowska.


Kuratorka: Maria Morzuch

25 sierpnia 2017

biseksualizm tamtej

jej skóra po wczorajszej nocy nadal była odwrócona na lewą stronę….
może właśnie dlatego, urósł jej ogon – wielki i puszysty! podobało się jej to! 
właśnie tak chciała się czuć, kiedy ją obracał, wysysał….

czy nie jestem intrygująca z wielkim ogonem -- zapytała się retorycznie lustrzanego odbicia -- 

nie brała kąpieli…. jego pot ciągle ją podniecał, dlatego nałożyła za krótką kieckę i znoszone szpilki…. MIASTO ma dostrzec we mnie pin-up !!!! 
ale ---- już na schodach, zauważyła podobną do sobie pin-up, drugą przy śmietniku !!!! wyrzucając śmieci, miała tak wzruszająco namiętne pośladki….

najgorsze, że one wszystkie miały ogony !!!! ogonów było więcej i więcej !!!!

jej za krótka, mała czarna przestała ją wzruszać ---- jakie to podłe !!!! 

chociaż, chwileczkę… zaczęła je wąchać i natychmiast wszystkie poczuła !!!! a ruch ich bioder wzmagał feromon ---- była coraz bardziej podniecona.... stanęła za jedną z nich ---- długo wąchała jej ogon ---- nagle krzyknęła - Mandarynka !!!!

zapach WIELKIEJ MANDARYNY ---- wyjątkowo smaczny ))))

stała tak jeszcze przez chwilę, z uszami opuszczonymi z zawstydzenia i kitą nastroszoną od podniecenia ))))

….wróciła do m3 i wzięła długą kąpiel przed jego przyjściem....



-----------------------------------------------------------------
tekst napisałam w lipcu 2006 roku ---- po kilku poprawkach zdecydowałam się na publikacje {^+^}

31 marca 2017

"PRZYPADŁOŚCI RÓWNOLEGŁE" Dwukanałowe słuchowisko z udziałem aktorki Agaty Góral; foto Janek Janiak

Festiwal Dotknij Teatru , 31 marca 2017, Łódź
Karolina Wiktor, dwukanałowe słuchowisko "Przypadłości Równoległe"



Proponuje wam dwukanałowe słuchowisko - czytanie performatywne tekstu "Przypadłości Równoległe" - oraz profesjonale czytanie książki "Wołgą przez afazję" przez aktorkę Teatru Studio - Agatę Góral.


Inspiracją pracy "PRZYPADŁOŚCI RÓWNOLEGŁE" nie jest tylko analogia do matematycznej definicji. Nade wszystko to próba zrozumienia zmian, które w nas zachodzą - w organizmie biologicznym, który z kolei jest częścią większej grupy zwanej się społeczeństwem.
Wyjściem jest choroba, na którą zapadłam kilka lat temu, a z którą mierze się do dzisiaj - to afazja po udarowa. W trakcie rehabilitacji napisałam książkę "Wołgą przez afazję", która jest podróżą mentalno-intelektualną - od szlaczków poprzez, krzywe litery spróbowałam opisać swój nowy świat – świat Afazji, poczuć jej klimat i poznać jej architekturę. Nie poznałabym go, gdyby nie tętniak w moim mózgu i dwa udary ,,,, Dziś mam już 7,5 lata lat i nową perspektywę myślenia ,,,,
I właśnie z tego powodu - z chęci zrozumienia nowej rzeczywistości zaczęłam tworzyć analogiczną podróż - z tą różnicą, że piszę o sytuacji społeczno-politycznej, którą obserwuję od kilku lat na polskim jak i globalnym podwórku.
Ale to z kolei może pozwoli na Wam na zrozumienie świata Afazji -- w którym jednym z problemów, są zaburzone funkcje poznawcze jej mieszkańców.
Okazuje się, że światy zazębiając się, tworzą kalejdoskop wielowymiarowy - od nas tylko zależy czy chcemy to zrozumieć. Może na początek posłuchajmy siebie….

czas trwania słuchowiska : 40 min.
"Wołga przez afazję" - czyta Agata Góral - audiobook nagrany przez Studio D-FM, Warszawa,

"Przypadłości Równoległe" - 1 części z 3 poematu wizualnego - czyta Karolina Wiktor; obsługa techniczna LIDEX,











1 lutego 2017

druga odsłona Gry w Litery na wystawie "Dynamika Pogorszeń" w BWA Warszawa

druga odsłona Gry w Litery na wystawie "Dynamika Pogorszeń w Galerii BWA Warszawa. Od 28 stycznia przez miesiąc będzie można zagrać w litery - zachęcam do tworzenia WŁASNOWOLNOŚCI ---- 
sprawdź też FB - Gra w Litery na wystawie Dynamika pogorszeń


pierwsze wytwory WŁASNOWOLNOŚCI


pierwsza odsłona Gry w Litery na wystawie Nowe Ilustracje w Białymstoku

Pierwsza odsłona Gry w Litery odbyła się w trakcie wystawy "Nowe Ilustracje" w Galerii Arsenał w Białymstoku w 2016 roku.
Kuratorkami wystawy były Magdalena Godlewska oraz Jadwiga Sawicka  
sprawdź też - FB - Gra w Litery na wystawie Nowe Ilustracje






 faworyci :

Izabela Liżewska i Michał Małeczek


Ewa Chacianowska - Białystok

inne wyniki Gry :




"Gra w Litery z 2016 rok to puzzle aktywujące odbiorcę do tworzenia haseł, tekstów na podstawie czcionki brakującej. Autorka, która cierpiała afazję ( w 2009 roku przeszła 2 udary) skierowała swoja uwagę w stronę litery, tekstów i poezji wizualnej. Jednocześnie wydarzenia ostatnich lat w Polsce, jak i na świecie stały się inspiracją Gry w Litery oraz grafik, które stworzy i na bieżąco publikuje na swoim blogu :www.poezjawizualna.blogspot.com."

Zasady "gry w litery" :

Na podstawie tekstu poniżej :
TO CZAS
NIEPOSŁUSZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO
SPRÓBUJ PRZELITEROWAĆ
WŁASNOWOLNOŚĆ

1. Skonstruuj tekst z liter alfabetu Brakującej Czcionki. Elementy znajdują się przy krawędzi stołu. Dla ułatwienia na ścianie oraz na stole znajduje się cały alfabet potrzebny do konstrukcji sentencji. Wygrywasz, kiedy wszystkie kawałki tworzą sens sentencji.

2. Na podstawie kawałków liter, które są użyte do sentencji pierwotnej, masz możliwość stworzenia tekstu autorskiego. Wszytko jest dozwolone, z wyłączeniem wulgaryzmów. Możliwe są przestrzenne układy liter.

Proponuje Wam dokumentowanie efektów waszej gry i publikowanie ich na stronie : 
oraz na profilu FB - Karolina Wiktor